A gépjármű átírása családon belül elsősorban a fizetendő díjakat illetően tér el a megszokottól. Vannak persze más fontos tényezők is, melyeket szem előtt kell tartani az átírás előtt. Kérdés, hogy milyen okból történik a változás, más, ha valóban például ajándékozásról van szó és a jármű át is kerül a rokon tulajdonába, de előfordul gyakran, hogy a gépjármű átírás családon belül csak egy „adminisztrációs” módosítás a fenntartás olcsóbbítása miatt. Ilyen esetben azonban nagyon körültekintőnek kell lenni, mert nem tudhatjuk, mikor következik be egy káresemény, tehát nagyon fontos, hogy a családtag nevére készüljön új kötelező biztosítási szerződés, amit egyébként az üzembentartóra vonatkozó jogszabályok elő is írnak.
Az elmúlt évben megváltoztak a gépjármű átírás költségei és annak számítási módja, így ennek alapján a gépkocsi átírásakor vagyonszerzési illetéket is kell fizetni, az új és a használt autók tekintetében is. Ennek az illetéknek a kiszabása a kilowatt teljesítmény alapján történik, valamint függ még az autó korától is.
A vagyonszerzési illeték mértékét tehát a fenti táblázat értelmében láthatja, mely alól csupán egyetlen kivétel lehetséges, mégpedig a családon belüli gépjármű átírás és azon belül is csupán az egyenes ágú rokonság esetében. Egyenes ágú rokon (szülők-gyermekek, férj-feleség, unoka-nagyszülő, és most már a testvérek közötti ajándékozás is) közötti gépjármű átírás esetében a vagyonszerzési illeték megfizetésétől eltekintenek, melynek feltétele az, hogy az átírási ügyintézés során vinni kell magunkkal a születési anyakönyvi kivonatot is, mely bizonyítja az egyenes ági rokonságot.
Hogyha a gépjármű átírás családon belül történik, akkor is jár bizonyos költségekkel még a fentieken kívül, mivel a már említett kötelező biztosítást az új üzembentartó ( tulajdonos ) nevére kötelezően meg kell kötni. Az átírásokkal együtt járó új forgalmi engedély kiadásának díja 6000.- Ft, valamint meg kell fizetni az új törzskönyv árát,ami szintén 6000.-Ft-ba kerül.
Jó hír, 2017.04.01.-től egyenes ágú rokonok közötti ajándékozás esetén már NEM KELL EREDETISÉG VIZSGÁLAT!
Mit kell magunkkal vinni az okmányirodába ( járási hivatalba ) amikor a gépjármű átírás családon belül történik?kötelező biztosítás igazolását
- gépjármű törzskönyvét
- forgalmi engedélyt
- személyi igazolványt
- születési anyakönyvi kivonatot
- gépjármű adásvételi illetve ajándékozási szerződést
- megkötött kötelező biztosítási szerződést
Köszönjük de ez benne van a bejegyzésben is.